Luciafirande och julbord
Hey peaches đ
Jösses... Det gÄr ett varv (eller tvÄ) mellan inlÀggen... Ja, flödet fylls pÄ annat hÄll som ni kanske mÀrkt?
Mycket hÀnder och har hÀnt, pÄ vÀldigt kort tid. BÄde bra, mindre bra och vÀldigt dÄliga saker... Men hey, det Àr vÀl det som hör livet till?
IgÄr iallafall sÄ var det luciafirande för mini-me, men tyvÀrr fick vi förÀldrar inte delta, eller se pÄ. Debatten kring detta har varit stor, men beslutet kom frÄn högre ort och bussen gick tydligen bara Ät ett hÄll.
SĂ„ vi la ner det...
Mini-me var iaf nöjd, vilket Ă€r huvudsaken. đ
Hon fick vara med pÄ ett större luciafirande i Enköping pÄ kvÀllen med nÀra och kÀra.
En annan fick jobba hÀcken av sig...
Ă
ret börjar gÄ mot sitt slut och det var igÄr dags att göra en Ärsredovisning (den Ärliga utvÀrderingen)... Vilket meck!
Under de senaste veckorna har jag och kollegorna fÄtt göra en profilanalys, job-related, och mitt resultat var kanske inte föga förvÄnande. Men det som fick mig att höja ett eller bÄda ögonbrynen var att min profil i dagslÀget inte alls Àr eller Äterspeglar hur jag egentligen Àr. Introvert.
Jag har alltid varit extrovert. Men profilen sa nÄgot annat. SÄ utgÄr vi ifrÄn profilen och hur jag kÀnner mig i dagslÀget sÄ stÀmmer det kanske vÀldigt bra?
Men det kommer att bli Àndring pÄ det.
-Jag ska bli mitt bÀsta jag!
Det Àr ju det hÀr jag kÀmpat för, sÄÄÄÄÄÄ lÀnge. Nu Àr det dags att börja jobba med utveckling och insupa andra metoder.
Det Àr ju det hÀr jag brinner för.
SÄ igÄr fick jag göra det jag gillar mest.
Jag fick organisera.
Jag satt vid datorn och skrev utvÀrdering efter utvÀrdering, sammanstÀllde och kalkylerade.
Utmattad men mot kvÀllen sÄ bjöds det pÄ julbord pÄ Haga Slott utanför Enköping.
Oerhört vackert och helt fantastisk mat!
-Perfekt avslut pĂ„ en minst sagt lĂ„ng dag đ

Sitt ner i bÄten Britt-Marie, vi hörs och störs!